RSS
پربیننده سياسي
RSS
جالب و خواندنی
RSS
پربیننده جام
خبــــر
کد : 78232 بازدید: ۳۱۵۸ نظرات: ۸ انتشار : ۱۳۹۱/۲/۱۱ ساعت : ۸ : ۲۰
تحلیل رادیو فردا از نامه هاشمی به امام خمینی؛
نگرانی رادیو فردا از تنهایی هاشمی*سند
رادیو فردا: « واکنش تند و محکم تمامی جناح‌های اصول‌گرایان و نیرو‌های تشکیل‌دهنده حاکمیت نسبت به نامه هاشمی به آیت الله خمینی در رابطه با برقراری ارتباط با آمریکا که عقب‌نشینی متعاقب رفسنجانی را به دنبال داشت، تنهایی هاشمی و کوتاهی دست وی در بلوک قدرت را منعکس ساخت.»
[-] اندازه متن [+]

به گزارش سرویس سیاسی جام نیوز، سایت رادیو فردا(radio farda)، روز یکشنبه 10 اردیبهشت(April.29) به تحلیل علت انتشار نامه هاشمی به امام خمینی و واکنش هایی که به این اقدام هاشمی صورت گرفت پرداخت.
این سایت در مقاله ای به قلم علی افشاری نوشت: «آشکار سازی نامه هاشمی رفسنجانی به آیت‌الله خمینی در خصوص برقراری رابطه با آمریکا و پایان‌بخشی به مناسبات خصمانه و نامعلوم و واکنش جناح‌های درون حکومت، واقعیت‌هایی را آشکار ساخت. نخست این‌که تمایل رفسنجانی به عادی‌سازی روابط با آمریکا به شکل صریح علنی شد. تا پیش از این وی در لفافه، پنهانی و غیر مستقیم این سیاست را دنبال می‌کرد.
اما واکنش تند و محکم تمامی جناح‌های اصول‌گرایان و نیرو‌های تشکیل‌دهنده حاکمیت که عقب‌نشینی متعاقب رفسنجانی را به دنبال داشت، تنهایی هاشمی و کوتاهی دست وی در بلوک قدرت را منعکس ساخت.»
این سایت در ادامه نوشت: «ابقای وی در مسند ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام ذهنیتی را مطرح کرده بود که وی به نقطه پایان در نقش‌آفرینی در حکومت نخواهد رسید و می‌تواند دوباره در حد محدودی قدرت بگیرد. ولی محکوم کردن اظهارات وی از سوی جامعه روحانیت تهران و جمعیت موتلفه اسلامی نشان داد که هاشمی تا چه میزان پایگاهش در جناح راست پیشین و اصول‌گرایان کنونی را از دست داده‌است. همچنین در هیچ بخشی از بلوک قدرت اعم از سیاسی، نظامی، روحانی و امنیتی موقعیتی ندارد.
موج به‌راه‌افتاده علیه هاشمی او را بیشتر به گوشه رینگ راند. موقعیت وی نزدیک‌تر به اصلاح‌طلبان خارج شده از قدرت شد. این رویداد مهر تایید دیگری بود که ماندن هاشمی در قدرت با مواضع کنونی‌اش دشواری‌های زیادی دارد و سیاست صبر و شکیب وی برای تغییر مواضع رهبری نیز نتیجه نداده‌است.»
تحلیل‌های گوناگونی می‌توان از چرایی بیان خاطره فوق داشت. از آن‌جایی که هاشمی رفسنجانی در روز‌های پس از تعطیلات سال نو حضور رسانه‌ای چشمگیری داشت از این‌رو می‌توان نتیجه‌گیری کرد که به احتمال زیاد وی برنامه‌ریزی کرده بود تا با آشکارسازی نامه قدیمی، نقش و جایگاه خود در هموارسازی رابطه با آمریکا را گوشزد کند و همچنین در تداوم ابقاء حضورش در ریاست مجمع تشخیص مصلحت به نوعی مانور قدرت بدهد.
چه بسا او فکر کرده بود حال که قرار است پروژه مصالحه با آمریکا کلید بخورد، چرا وی از عطایای این تصمیم‌گیری بی‌نصیب بماند. از زاویه‌ای دیگر ممکن است هاشمی این موضع‌گیری را انجام داد تا امکان آشتی در دور جدید گفت‌وگوها با جامعه جهانی افزایش بیاید و کشور از مخمصه‌هایی که گرفتار آن شده بیرون آید.
رادیو فردا در ادامه با اشتباه خواندن محاسبات هاشمی می نویسد: در کل محاسبات هاشمی رفسنجانی اشتباه از کار در آمد. ابتکار وی نه تنها نتوانست زمینه تنش‌زدایی با آمریکا را مساعد کند بلکه باعث تقویت گفتمان ضد آمریکایی در حکومت شد. همچنین عقب‌نشینی وی که فاش‌سازی نامه به آیت‌الله خمینی را صرفا بیان یک خاطره دانست نه ارائه یک سیاست، نیز موقعیت سست‌اش در حاکمیت را نمایان ساخت که دیگر در اردوگاه اصول‌گرایان محلی از اعراب ندارد.»
«این اتفاق در مجموع به زیان هاشمی تمام شد چون در حال حاضر نه نیرو‌های اپوزیسیون در موضع قدرتمندی هستند تا از این موضع‌گیری استفاده کنند و نه اساسا آنها جایگاهی برای هاشمی رفسنجانی قائل هستند. یکپارچگی اصول‌گرایان در محکومیت موضع هاشمی در زمینه رابطه با آمریکا پرده از نا کارایی سیاست «وسط ایستادن» هاشمی را بر می‌دارد. او دیگر چکش تعادل نیست و ناگزیر یا باید سیاست صبر و انتظار را در پیش بگیرد و یا اینکه در دوقطبی روزافزون بین حکومت و مردم یک طرف را برگزیند. واپس‌نشینی وی و عدم ایستادگی بر روی موضعی که اتخاذ کرده بود نشان می‌دهد که او کماکان ترجیح می‌دهد در درون قدرت باقی بماند و پی همه تعرضات و حملات را به تنش بمالد تا شاید دست تصادف و یا دیگر اتفاقات مقتضی به یاری‌اش بیایند.» 314/7
 

                            

نجيب : موافق [۰]  -  مخالف [۰]
هاشمي تنها . هاشمي خسته . هاشمي غمگين و دلشکسته
بي نام : موافق [۰]  -  مخالف [۰]
يا الله ........... به تاريخ رجوع کنيد
جانبازان جنک : موافق [۰]  -  مخالف [۰]
دوستان ودشمنان بدانند حضرت روح الله فرمود هاشمي زنده است تا انقلاب زنده است تحليل بنده اين است سفارشات حضرت روح الله هميشه با پوشتوانه عقلي و فکري بوده وبعد از 30 سال حرف هاي تازه وناب است چون بوي خدا وقران مدهد واز طرفي مقام رهبري دبعد از 50 سال رفاقت وهمرزم بودن وشناخت ايتالله هاشمي رفسنجاني درتحويل رياست جمهوري به اقاي خاتمي فر مود هيج کس براي من ها شمي رفسنجاني نميشود پس بکوري چشم دشمنان خارج وداخلي امامو رهبري وهاشمي ستونهاي محکم انقلاب هستند امکان کسس نيست انشا الله انهاي هم تحمت وافتراح ميزنند روزي به خود مايند ودر پيشگاه حضرت حقتعالي بايد جوابگو باشند مردم خود قاضي خدمات هستند
kian : موافق [۰]  -  مخالف [۱]
اجازه بدهيد الباقي دوره حيات سياسي هاشمي در آرامش و خلوت سپري بشه. اين آخرين روزها را براي او تلخ نکنيد بگذاريد با سهولت و راحتي از مرکب قدرت پياده بشه.
بي نام : موافق [۰]  -  مخالف [۰]
خلاصه بگم انقلاب چهار ستون اصلى داشت امام _بهشتى_خامنه اى_ و رفسنجانى قدر شناس همه باشيم و بخاطر درگوشى گفتنهاى اطرافيان ستون انقلاب را اره نكنيم كه باعث شادى دشمنان خواهد شدممكن هست اشتباهات مقطعى همه بكنندچون هيچ كس معصوم و عقل كل نيست همه خطا ميكنند مرد و مردم دار كسيست كه خود را نقد كن اونم رودر رو بامردم تا اسطوره و تاريخى شود
بي نام : موافق [۰]  -  مخالف [۰]
از انتشار اين خبر ممنونم
توحيد : موافق [۰]  -  مخالف [۰]
واقعاً که اينا چقدر به جدا کردن هاشمي از خط انقلاب اميد بسته اند.
البته شايد مواضع هاشمي به خاطر مذاکرات 5+1 باشه تا به غربيا بفهمونه ما به اصول سياست که بده بستونه واقفيم. و همين چند جمله از ايشون هم علي رغم مخالفت هايي که باهاش شد کار خودش و در فضاي سياست و پيشبرد مذاکرات مي کنه.
در عين حال بيان اينکه ايشون به دنبال برقراري رابطه نبوده و فقط قصدش بيان خاطره بوده بعد از اعلام نظر رهبر انقلاب شايسته تقديره.
مرتضي : موافق [۰]  -  مخالف [۰]
گويا راديو فردا و امثال اين رسانه ها در حال ايجاد بازي جديد حول جذب مقامات ايراني است. بايد در پاسخ گفت اين نظام قائم به شخص نيست و مردم با کسي عقد اخوت نبسته اند و به محض اينکه انحراف کسي را ببينند او را طرد مي کنند و اين طرد گرچه سخت است اما عملي است.
آقاي هاشمي بايد هشيار شود که چه شده است که راديو فردابرايش دلسوزي مي نمايد و قصد دارد بازي جديدي را شروع کند.
ارسال نظر
|
ارسال به ديگران
نام (اختياري) :
پست الکترونيک (اختياري) :
نظر شما :
شرکت خودرو سازي سايپا